Newsy tygodnia 19 - Falcon Heavy

Newsy tygodnia #19 – Rewolucja w dążeniach do kosmicznych podróży

Newsy tygodnia 19 – Przegląd największych, najciekawszych, znaczących informacji na dany temat. Nowe zapowiedzi, premiery i zmiany w świecie technologii oraz mediów.

W dzisiejszych Newsach tygodnia streszczę informacje o starcie rakiety Space X’u, Falcon Heavy, który był początkiem do rewolucji dzisiejszego świata.

Newsy tygodnia 19 - Falcon Heavy

Szóstego lutego o godzinie 21:45 czasu środkowoeuropejskiego rakieta Falcon Heavy odbyła swój pierwszy lot testowy. Sukcesem zakończył się nie tylko start. Na Ziemię powróciły dwa boczne boostery. Jest to moment, który wskazuje dążenie coraz to szybszym krokiem do przyszłych podróży między planetarnych.

Podczas zeszłorocznych wypowiedzi Elon Musk bardzo zachowawczo wypowiadał się na temat tego startu. Mówił, że rakieta może nie osiągnąć orbity. Twierdził nawet, że uzna za sukces, jeżeli booster rozbije się na tyle daleko od przylądka Canaveral, że nie zniszczy platformy startowej.

Na szczęście już w pierwszych sekundach po starcie można było mieć nadzieję, że zapowiedzi Muska z ubiegłego roku były wyłącznie dmuchaniem na zimne. Jest jednak punkt zaczepienia do tamtych wypowiedzi Elona. Z drugiego strony medalu patrząc, historia lotów kosmicznych, a w szczególności katastrofa promu Challenger z 1986 r. uczy, że przebiegu misji nie można być pewnym do końca.

Falcon Heavy ma 70 metrów wysokości. Składa się z dwóch członów i trzech rdzeni tzw. boosterów. Za siłę nośną odpowiadało 27 silników Merlin. Podczas ubiegłorocznej konferencji Elon Musk mówił, że prawdziwym wyzwaniem będzie ich symultaniczny zapłon.  Falcon Heavy to druga po Saturnie V rakieta nośna pod względem zdolności wynoszenia.

Jeśli chodzi o ciekawostki to Tesla Roadster, którą wysłano w kosmos to już nie tylko samochód. NASA oficjalnie uznała tą czerwoną strzałę za obiekt kosmiczny.

Niesamowity widok obrazem przyszłości

Tesla Roadster w przestrzeni kosmicznej stanowiła niesamowity widok. Ujęcie z 80 minuty materiału powstało na wysokości 125 km nad Ziemią.
W kabriolecie przez kosmos podróżował manekin Starman.

Newsy tygodnia 19 - Falcon Heavy

Powodzeniem zakończył się nie tylko start, ale i lądowanie. Lądowanie dwóch boosterów odbyło się na platformie naziemnej na przylądku Canaveral. Niestety trzeci z nich nie wylądował na swojej specjalnej platformie znajdującej się na oceanie.

Start i lot rakiety Falcon Heavy oglądały miliony osób. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem całego wydarzenia. Start i pierwsze możliwości dały także możliwość do przemyślenia jak wyglądać będzie przyszłość świata, jakie możliwości da nam rewolucja w eksplorowaniu galaktyki i dalszego wszechświata.

Wszystko to pozwoli inwestować większe pieniądze w rozwój tych technologii, dzięki braku potrzeby wydawania pieniędzy i czasu na zakup nowych rakiet i osprzętu. Prace nad rakietami, które są w stanie powracać z podróży kosmicznych bez zbędnego uszkodzenia to wstęp do rozwoju astronomii i szybszego dążenia do podróży między planetarnych.

Elon Musk to odpowiednia osoba na miejscu rewolucjonisty i z nim dążyć możemy do przyszłości.
Jeśli chcecie dowiedzieć się o samej rakiecie, udajcie się do strony w linku, gdzie ukazane zostały oficjalne informacje o Falcon Heavy.


Jeśli ci się podobało lub nie – komentuj, udostępniaj dla zasięgów.
Polub nas na facebook’u, by być na bieżąco.