Wchodzące nowości i nowoczesne technologie, a ich występowanie w polskich domach

Nowe technologie zawsze charakteryzują się ograniczonym dostępem dla typowego konsumenta. Ale jak wygląda dostępność coraz popularniejszych technologii ułatwiąjącej w życiu codziennym w Polsce?

Ostatnio popularnie rozwijanymi technologiami są instalacje tak zwanego inteligentnego domu (smart home), co za tym idzie na rynku jest już sporo produktów umożliwiających nam stworzenie takiego środowiska. Obecnie najbardziej rozwijane jest sterowanie większością instalacji w domu bezprzewodowo. Taka technologia pojawia się coraz częściej w sklepach elektronicznych.

Ważny jest bowiem kontekst rozwoju tej technologii. Rozwija się ona w dwie strony, bo zarazem powstają coraz to nowsze urządzenia, które da się sterować przez bluetooth i wifi, jak i powstają coraz to nowsze sterowniki i asystenci głosowi. Obecnie spotkać można bardzo dużo pomysłów na smart oświetlenie (żarówki, panele, lampy RGB sterowane za pomocą aplikacji na smartphonie), jak i na głośniki z asystentem głosowym (Amazon Echo Dot, Google Home), co pobudziło mnie do przemyśleń na ten temat.


Zauważyć można że taki sprzęt spotyka się wręcz wszędzie na zachodzie globu (głównie USA).
U nas w Polsce nie widzi się na co dzień tych produktów.
Co jest tego powodem?

  • Głównym czynnikiem jest dostępność na rynku. Większość tych produktów odnajdziemy prawie na każdym zagranicznym serwisie aukcyjnym w dużej ilości, lecz jest pewno ale. Ceny tych sprzętów często przerastają portfel przeciętnego kowalskiego.
  • Jest też czynnik dostępności językowej w produktach. Produkty pokroju Amazon Echo sterowane są językiem angielskim. Powoduje to często barierę, którą ironicznie nazwać można „językową”.  Głośniki te komunikują się z użytkownikiem w języku angielskim,  języku który sprawia często Polakom problem. Ważne jest tu poza znajomością języka także odpowiednie  zaakcentowanie wypowiadanych wyrazów.

 

Wszystkie wcześniej podane argumenty kierują nas do konkluzji. Polska jako kraj jest trochę zacofana technologicznie, ale myślę że z czasem pokonamy wszelakie bariery. Nasz kraj bowiem rozwija się w kontaktach biznesowych z Chinami i innymi szybko i silnie rosnącymi w gospodarce światowej  krajami. Bariera językowa z czasem zanika. Jesteśmy więc na dobrej drodze.
Polecane przez nas produkty ułatwiające codzienne życie to (dla osób znających angielski) Amazon Echo Dot 2 jeśli chodzi o głośniki z asystentami  głosowymi, a jeśli chodzi o słuchawki bezprzewodowe słuchawki Steelseries Arctis 7.

 

Jeśli chodzi o tematy nowych technologii polecamy przeczytać

Quick news #8 – Tesla Semi Truck Event – dwa nowe pojazdy przedstawione