Nowy iPad

iPad dla uczniów i studentów – Konferencja Apple

Na marcowej konferencji Apple’a poznaliśmy nowego iPada, który jest najtańszym tabletem Apple w historii.

Nowy iPad nie różni się wyglądem od obecnego iPada (2017). Zarówno rozmiar jak i ramki pozostały bez zmian, a ekran Retina ponownie ma przekątną 9,7 cala. Są tu jednak pewne nowości dotyczące akcesorium i oprogramowania, ale o tym później…

Niska cena jest adekwatna do braku nowinek – specyfikacja.

Wszystko to co znajdziemy w tej wersji znanego Apple’owskiego tableta to podzespoły znane z poprzednich urządzeń tej marki, które pokazały się koło roku temu. A więc co posiada Nowy iPad?

Wyposażony jest w klasyczny przycisk Home z TouchID. Nad ekranem znajdziemy kamerkę HD obsługującą FaceTime. Jeśli chodzi o resztę podzespołów nie mamy co spodziewać się nowinek znanych z iPhone X, a to dlatego jak niska jest jego cena względem innych urządzeń tej firmy.

Ten iPad działa pod kontrolą procesora A10 Fusion znanego nam z iPhone’a 7. Nie jest to, jak wiadomo najnowszy układ, ale tak czy tak jest to nadal świetny procesor mobilny. Barwy w jakich obudowa będzie dostępna to srebro, złoto i gwiezdna szarość.

Akumulator urządzenia powinien starczyć na 10 godzin pracy. Jest tu moduł GPS jak i kompas, a moduł LTE także pojawi się jako opcja w modelu Cellular. Aparat tylny ma 8 megapikseli i obsługuje AR (rozszerzoną rzeczywistość), którą Apple od niedawna mocno promuje. Producent przekonany jest, że ta technologia „odmieni oblicze edukacji w sposób dramatyczny”.

Apple Pencil będzie obsługiwany.

Dotychczas mogliśmy tym rysikiem rysować tylko po ekranach iPadów Pro. Nowy iPad staje się genialną alternatywą dla sporo droższych iPadów Pro, a to wszystko za sprawą że wykrywa nie tylko stopień nacisku piórka, ale również kąt jego nachylenia rysika.

Apple chwali się nową wersją pakietu iWork, z ulepszonymi aplikacjami Pages, Numbers i Keynote. Dlatego nowy iPad powinien sprawdzić się także jako przenośny komputer studenta. Wszystkie te aplikacje wspierają Apple Pencil, co umożliwia dodawanie odręcznych notatek lub rysowanie bezpośrednio w dokumentach. Pojawi się też obsługa podręczników, które mogą być interaktywne za sprawą rysika. W sam raz do nowoczesnych szkół!

Akcesoria to też ważny temat dla Apple, który został wspomniany przy prezentacji.

Razem z prezentacją nowego iPada wspomniano także dawny projekt apple jak i nowe projekty Logitech’a współpracujące z iPadem. Te akcesoria to markowany firmą apple rysik, odpowiedź Logitech’a na drogi rysik Apple’a, a także etui z klawiaturą, które zakończy problemy osób które chciałyby użyć czasem iPada jako laptopa.

Niestety minusem wszystkich akcesoriów to wysoka cena. Prezentowanie taniego tableta i przypominanie o drogich akcesoriach to hipokryzja… ale co zrobić? Taka już jest polityka Apple.

Rysiki kompletnie różnią się od siebie ceną. Apple Pencil kosztuje 99 dol., czyli praktycznie 1/3 ceny nowego iPada. Na szczęście pokazano rysik Logitech Crayon też kompatybilny z tym iPadem. Jego cena jest zdecydowanie bardziej akceptowalna, bo kosztuje on prawie połowę poprzedniego rysika. Cena rozwiązania Logitecha to 49 dol.


Skrót z prezentacji nowego iPad’a – konferencja Apple – 27 marzec 2018.


 

Edukacyjne zacięcie Apple.

Sam tablet, pakiet iWork i rysik to za mało. Dlatego Apple na tym nie poprzestał. Na konferencji zaprezentowano aplikację edukacyjną o nazwie Schoolwork, dzięki której nauczyciele będą mogli pozostawać w kontakcie ze swoimi podopiecznymi nie tylko na lekcji umieszczając w niej prace domowe, dodatkowe źródła wiedzy czy inne przydatne treści, a także sprawdzać postępy w ich pracach domowych.

Dla każdego z kont dla edukacji zwiększono pojemność chmury iCloud z 5 GB do 200 GB. Amerykańscy nauczyciele pewnie skorzystają również z nowych kursów Everyone Can Create, opracowanych przez Apple’a, które pomogą im zrozumieć jak łatwiej korzystać z zasobów nowej technologii do edukowania dzieci.

Cena, czyli to co tu jest najważniejsze.

Nowy iPad będzie kosztował około 329 dol., co oznacza, że będzie najtańszym iPadem w historii. Szkoły zakupić go będą mogły w wersji edukacyjnej za 299 dol. Wersja edukacyjna zapewni też znacznie większą pojemność dostępnej chmury iCloud, która wyniesie 200 GB.

Znamy już również polskie ceny. Najtańsza konfiguracja bez modułu LTE z 32 GB pamięci kosztuje w oficjalnym sklepie Apple 1599 zł, a jego wersja z 128 GB miejsca na dane kosztuje odpowiednio 1999 zł. Warianty LTE to 2199 zł za wersję 32GB i 2599 zł dla opcji z 128GB.


Jeśli ci się podobało lub nie – komentuj, udostępniaj dla zasięgów.
Polub nas na facebook’u, by być na bieżąco.

Polecamy także zobaczyć nasz poprzedni post – Windows server dostępny w wersji Preview.