dPLN

Polska „narodowa” kryptowaluta, czyli dPLN

dPLN

dPLN – Polska „narodowa” kryptowaluta

dPLN to pierwsza kryptowaluta, która opracowywana jest przez polaków. Polski Akcelerator Technologii Blockchain to organizacja której zamiarem było założenie tejże kryptowaluty. Ta kryptowaluta a raczej jej działanie będzie różniło się działaniem od innych „tradycyjnych” walut elektronicznych. Ostatnie ruchy tworzenia narodowych kryptowalut w krajach europejskich jednak przypominają działania PATB. Co to więc znaczy?

Kryptowaluty to ostatnia „złota gorączka” finansowości . Obecnie wiele krajów postanowiło utworzyć swoją walutę opartą o technologię Blockchain, czyli technologię zawartą w działaniu najpopularniejszego bitcoina. Do tych krajów należy południowo Amerykańska Wenezuela, wschodnio Europejska Estonia, a także sama Euro-Azjatycka Rosja.

Kryptowaluty

Do krajów działających w tym krypto-szale dołącza także Polska. Obecnie bowiem trwają prace nad stworzeniem dPLN. dPLN to skrót od angielskiej nazwy Digital PLN. Digital PLN to projekt PATB (Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain). Budżet projektu jest teraz nie znany. Wcześniej wynosił on bowiem 12,4 mln złotych,  z czego 10 mln pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Nasz „polski bitcoin” będzie pozbawiony cech spekulacyjnych.

Jak podaje Krzysztof Piech, prezes PATB, dPLN to waluta pozbawiona cech spekulacyjnych. Jej celem jest zapewnienie gospodarce niemożliwego do podrobienia pieniądza, którego transfer będzie szybki, a jednocześnie nie będzie wymagać drogiej infrastruktury. Cyfrowa złotówka będzie pozbawiona walutowego ryzyka kursowego, by zapewnić stały kurs odpowiadający jego wartość jednemu złotemu.
Dodatkowo, dPLN nie będzie anonimowy, co znaczy że tożsamość posiadacza będzie jawna. Ustalono to by uniemożliwić pranie brudnych pieniędzy. To wszystko świadczy o zabraniu unikalności kryptowalutom, a konkretniej ich zróżnicowanych kursów.

Nie wiadomo czy ta nowa polska kryptowaluta może odnieść sukces.Zaświadczenia o jej powstawaniu mogą to być jedynie przechwałkami i luźnymi planami, podobnie jak w przypadku Wenezueli czy Rosji. Warto też pamiętać, że „tradycyjne” obecnie kryptowaluty trzeba kopać. Potrzebują więc one specjalnego sprzętu.

Kryptowaluty

Państwo jednak nie wesprze Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain

Do dnia 17 stycznia 2018 roku projekt tworzenia  dPLN wspierany był patronatem Polskiego Ministerstwa Cyfryzacji. Ministerstwo Cyfryzacji oficjalnie cofnęło patronat dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain tłumacząc się iż działania związane z kryptowalutami są poza ich jurysdykcją.

 

Jeśli ci się podobało lub nie – komentuj, udostępniaj dla zasięgów.
Polub nas na facebook’u by być na bieżąco.

 

Europa idzie z duchem przyszłości!!! Kraje EU postanowiły się zaopatrzyć w własne kryptowaluty. 

Kraje wprowadzają własne krypto waluty na wzór Bitcoin-a.