tesla ciężarówka 4

Quick news #8 – Tesla Semi Truck Event – dwa nowe pojazdy przedstawione

 tesla ciężarówka 4

Podczas wczorajszej konferencji Tesla Semi Truck Event, Elon Musk osobiście przedstawił rewolucyjną ciężarówkę Tesli. Nie obeszło się też bez niespodzianek.

Tesla Semi Truck Event, który wydarzył się wczoraj poświęcony był przedstawieniu nowego typu produktu marki Tesla. Opisana przez nas miesiąc wcześniej (w Newsy Tygodnia #2) ciężarówka Tesli to rewolucjonizująca transport miejski i między-miejski ciężarówka elektryczna. Co więc w niej takiego niesamowitego?

Tesla Semi Truck – rewolucja w transporcie ciężarowym.

Jest to ciężarówka która jest w pełni napędzana przez silnik elektryczny. Pozwala to na osiągnięcie wcześniej nie możliwych jak na silniki spalinowe osiągów. Bez załadunków pozwala on na osiągnięcie niecałej setki (około 16,5km/h) w 5 sekund. Ciężarówka o porównywalnych gabarytach i możliwościach, napędzana silnikiem spalinowym, prędkość 96,5 km/h osiąga zazwyczaj po około 15 sekundach. Przy pełnym możliwym załadunku około 36 tys. kilogramów, dotarcie do prędkości 96,5 km/h zajmuje 20 sekund. Do tego poniekąd przyczynił się współczynnik oporu powietrza Semi, który jest niższy, niż w przypadku samochodów sportowych.

Zasięg tego okazu to około 800 km na jednym ładowaniu. Dodatkowo Tesla Semi może być ładowana z nowych Megachargerów (superszybkich ładowarkach dla pojazdów Tesli) Przy ładowaniu przez 30 minut zyskamy prawie 650 km zasięgu. Koszty zasilania także mają się o 25 centów niższe w porównaniu do kosztów tankowania i spalania ciężarówek z silnikiem diesla.

Do najciekawszych aspektów tej ciężarówki należy jej kokpit. Kabina widoczna na zdjęciu powyżej wyposażona jest w dwa ekrany podobnej wielkości do tego z Tesla Model  3 (co zbliża do konkluzji o tym że jest to przere’desigowany kokpit z „trójki”) które częściowo przedstawiają widok z tyłu pojazdu oraz nawigację i informacje o stanie pojazdu. Ekrany te zastępują bowiem tradycyjne lusterka co mogliście zauważyć na zdjęciach.

Na pokładzie Semi nie zabraknie też autopilota.
Rezerwacje przyjmowane są już teraz, a wpłata rezerwacyjna wynosi 5 tys. dol. Produkcja ma rozpocząć się w 2019 roku.

Tesla Roadster 2 – niespodzianka na Tesla Semi Truck Event.

Jak w tytule wspomniałem, zapowiedziano dwa pojazdy. Drugi z pojazdów przedstawiono jako niespodziankę obecną w środku naczepy Tesla Semi.
Tym drugim zapowiedzianym także modelem jest kontynuacja modelu Tesla Roadster.

Nowa Tesla Roadster to podobno najszybszy produkcyjny samochód. Wynika to z bardzo imponującego wyniku od zera do koło 100km/h (96,5km/h). Tą prędkość osiąga w 1,9 sekundy.

Pobija to wszelką konkurencję. Jeszcze żaden pojazd, nawet z klasy super- i hiper- samochodów tak szybko nie osiąga takiej prędkości. Aby nie kończyć superlatywom, jej prędkość maksymalna to 400km/h.

Dwie ostatnie najbardziej treściwe informacje poza prędkością, przyśpieszeniem i autopilotem (też pewnie się w niej pojawi) to zasięg i ładowność jeśli chodzi o ilość ludzi na pokładzie tej rakiety.
Zasięg jest zapowiadany na nieco ponad 1000 km. Zestaw akumulatorów ma oferować pojemność około 200 kWh.
Teorytycznie do tego autka mieszczą się 4 osoby. Mają one wybór czy chcą  poruszać się z czy bez dachu.

Z ciekawostek wspomnę też o napędzie. Zamontowano tu napęd na cztery koła choć inny niż zazwyczaj. Do przedniej osi zainstalowano jeden silnik, lecz do osi tylnej ulokowane zostały dwa silniki elektryczne.

Wszystko to za 200 tys. dolarów bo tyle wynosić ma cena tego produktu. Początkowo pojawi się wersja startowa (Fouders Series), która kosztować będzie 250 tys. dolarów. Wyprodukowanych zostanie 1000 egzemplarzy. Premiera Tesla  Roadster przyjmowana jest na rok 2020.

 

Skrót z Tesla Semi Truck Event (źródło TheVerge)
Jeśli ci się podobało lub nie – komentuj, udostępniaj dla zasięgów.
Polub nas na facebook’u by być na bieżąco.
One Plus 5T – zmiany w cenach i kontrowersja. Film znanego twórcy yt zdjęty.

One plus 5T- Co zmieni się w cenach i pierwszy unboxing który został usunięty z youtube.