Amazon Go

Sklep Amazon Go – nowe podejście do robienia codziennych zakupów.

Amazon Go to pierwszy na świecie sklep spożywczy, w którym nie ma kas, ani tradycyjnych, ani samoobsługowych. Zaawansowana technologia pozwala na śledzenie poczynań klientów i pobieranie za zakupy odpowiedniej ilości środków z ich kart płatniczych. Od 22 stycznia pierwszy taki punkt działa w Seattle w USA.

Amazon Go to pierwszy przykład zastosowania technologi smart shopping. Pozwala ona po prostu wejść do sklepu, wziąć produkt i wyjść nie martwiąc się oto czy zapłaciliśmy.

Sklep Amazona działa dzięki nowej, świeżo przedstawionej konsumentom technologii. Mimo to wiemy, że technologia ta oparta jest o bramki wejściowe z czytnikami kodu QR, tagi/kody na półkach i zamontowane w sklepie na podsufitce setki kamer. Cała praca harware’u działa w oparciu o konkretne algorytmy, które rozpoznają kto i co podniósł. Jak zobaczycie na filmie poniżej, systemu nie udało się oszukać przez odłożenie produktu na inną półkę i ponowne jego podniesienie.

Do zakupów potrzebny jest smartfon z aplikacją Amazon Go, w której użytkownik jest zalogowany na konto z przypisaną kartą kredytową. Od momentu wejścia do sklepu wszystko wygląda dosyć tradycyjnie. Jednakże w momencie wyjścia ze sklepu, zauważamy, że nie ma kas. Jak to działa?Przy wyjściowych bramkach cała transakcja jest finalizowana, a po wyjściu ze sklepu pokazuje się podsumowanie, gdzie możemy coś zrefundować. By możliwe było wyświetlenie podsumowania zakupów, wysyłana jest wpłata weryfikacyjna w wysokości jednego dolara.

Wszystkie to brzmi jak dobry plan. Co bowiem stało się ze zwrotami? Na razie nie ma żadnej możliwości zwrotu czegokolwiek zakupionego w sklepie.

Czy tak wyglądać będą sklepy przyszłości? Odpowiedź na to pytanie przyjdzie z czasem.


Film LinusTechTips pokazujący działanie pierwszego sklepu Amazon Go w pigułce.


Jeśli ci się podobało lub nie – komentuj, udostępniaj dla zasięgów.
Polub nas na facebook’u, by być na bieżąco.
Jeśli spodobał ci się artykuł o Smart Shoppingu, polecam ci także przeczytać
o domowej inteligentnej asystentce w postaci małego głośniczka od Xiaomi.

Yeelight Voice Assistant – tani głośnik inteligentny od Xiaomi